Kistarcsai Híradó 2021. 5. szám 7. oldal
Tavaszi kerti munkák AZ ÓVODÁBAN
Óvodánk, a Kistarcsai Gesztenyés Óvoda Zöld Óvoda, ezért kiemelten fontos számunkra a külső világ tevékeny megismerése. A tavasz megérkeztével, amelyet a gyerekek már nagyon vártak, több lehetőség nyílik számukra az óvoda udvarán való játékra és tevékenykedésre.
Mindennapos mozgás mellett (futkározás, biciklizés stb.) alkalom nyílik arra is, hogy különböző folyamatokban is részt vegyenek, mint például a virágok ültetése. Ez lehetőséget biztosít számukra, hogy közvetlenül megfigyelhessék a környezetüket, tapasztalatot szerezzenek, megismerjék és meg is értsék az őket körülvevő világot.
Egy szép napsütéses napon, kihasználva a jó időt, igyekeztünk a gyerekekkel az udvarra, hogy növénypalántát ültethessünk. A csoport nagy része a virágágyás körül sertepertélt, alig várták, hogy valami feladatot kapjanak. Nagyon izgatottan és lelkesen kezdték el az ültetés legelső mozzanatát, a föld gyomlálását és meglazítását gyerek kapa segítségével. Majd a számukra legérdekesebb fázis következett, vagyis a virágok ültetése. Az ágyás beültetése előtt kiválogatták a számukra legjobban tetsző virágot és türelmesen vártak, míg rájuk került a sor. Először a lányok, majd a fiúk kezdték gondosan kiásni ásóval a földet, belehelyezték a gödörbe a virágot, majd kiskezeik segítségével a virág gyökerére húzták a földet. Végül locsolókanna segítségével meg is locsolták a növényeket. De nemcsak a virágültetés folyamatát sajátították el ez idő alatt, hanem közvetlenül tapasztalatot szereztek a kerti szerszámokról, azok biztonságos használatáról is.
A gyermekek lelkesedése mindvégig megmaradt és egy csodaszép kis virágoskert ékesíti azóta is az óvoda udvarát, amelyet a mai napig gondosan locsolgatnak.
Magyar Andrea és Antal Eszter óvodapedagógusok
Kistarcsai Híradó 2021. 2. szám 8. oldal
EGÉSZSÉGHÉT az óvodában
A Kistarcsai Gesztenyés Óvodában és a Kistarcsai Tölgyfa Óvodában is, minden évben fontos szerepet tölt be az ,,Egészséghét”. A pandémiás helyzet miatt az idei projekt másabb volt az előző években megszokottaknál. Ami nem azt jelenti, hogy a lebonyolításának színvonala alacsonyabb lett volna.. Óvodánkban a pedagógusok és a dajkák, csoporton belül végzik el az eddig nyílt kóstolós napokat.
A projekthét elsődleges célja, hogy a gyermekek megismerjék és megszeressék az egészséges élet feltételéhez, a táplálkozáshoz és a mozgáshoz való lehetőségeket és pozitív attitűd alakuljon ki az egészséges dolgok felé. Az egészségre nevelő programot, az óvoda pedagógusai dolgozták ki, a szülőket is bevonva. Az óvónők különböző módszereket alkalmazva prezentálják a témát, hogy minél jobban tudatosuljon a gyermekeknek az egészség fontossága.
A projekthét alkalmával a gyermekek megismerhetik és válaszokat kaphatnak, hogy miért egészséges vagy egészségtelen egy-egy étel. Friss zöldségeket és gyümölcsöket kóstolhatnak meg különböző formában (frissen, aszalva, zöldség-gyümölcsléként, gyümölcssalátaként), illetve mártogatósok, különféle krémek kóstoltatása is megjelenik a heti programban. Szerencsére a gyerekek többsége nyitott és szívesen kóstol meg új ízeket.
A munka nem csak erre a hétre szól. A mindennapokban is arra törekszünk, hogy a táplálkozás és a mozgás egyben rendszeres és minőségi legyen. Az alapprogramot figyelembe véve az egészségre nevelés fontos feladata az is, hogy az óvoda a gyermekeknek biztonságos környezetet biztosítson a balesetek elkerülése, így az egészség védelme végett. A környezet megóvására és tiszteletére való nevelést is már óvodáskorban kell tudatosítani a gyermekekben, hogy egészséges környezetet tudjanak kialakítani maguknak, illetve a jövő nemzedéknek azt fenntartani és megvédeni. Óvodánkban nem utolsósorban a testi egészség mellett, mentálisan is támogatjuk a gyermekek harmonikus növekedését. Hiszen a gyermekek érzelmeinek, önértékelésének, önállóságának és kapcsolatainak ápolása hozzájárul az egészséges és kiegyensúlyozott fejlődésükhöz.
Demeter Róbertné óvodapedagógus
SPENÓT-TEKERCS
TÉSZTA TÖLTELÉK
• 40 dkg spenót • 2 tubus tejszínes sajtkrém
• 3 db. tojás • 1 ek. juhtúró
• 12 dkg liszt • 1 natúr vagy füstölt sajtkrém
• 1 gerezd fokhagyma • 1 kaliforniai paprika
• ½ teáskanál só • 2-3 szeletelt, párolt cékla
• olaj • 2-3 szeletelt, pároltsárgarép
Az összeturmixolt vagy kiengedett, lecsepegtetett spenótot egy tálba tesszük. Hozzáadjuk a tojások sárgáját, a lisztet, a sót és a préselt fokhagyma gerezdet, majd ezeket jól összekeverjük. A tojásfehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük, majd óvatosan összekeverjük a spenótos masszával. Sütőpapírt teszünk egy nagy tepsibe, amit olajozunk, lisztezünk és belesimítjuk a spenótos masszát. 180 C fokon, kb. 15 percig sütjük, melegen feltekerjük sütőpapírral együtt.
A sajtkrémet összekeverjük a túróval és egy csipet sóval. A kihűlt tésztalapról leszedjük a sütőpapírt. Kitekerjük, megkenjük a krémmel, majd rárakjuk a kockára vágott paprikát, a cékla és a sárgarépacsíkokat és ismét feltekerjük, majd hűtőbe tesszük. Szeletelve tálaljuk.
A mi spenóttekercsünk így sikerült
Így készítettük a narancslét
A gyerekek szívesen vettek részt az ételek elkészítésében
Kistarcsai Híradó 2021. 2. szám 9. oldal
FARSANG az óvodában
Az óvodát farsangi díszbe öltöztettük a gyerekek segítségével. Lelkesen festettek, rajzoltak, vágtak, és ragasztottak. Szép álarcok, maskarák készültek, amiket a nap végén haza is vihettek.
A gyerekek már hetekkel korábban készülődtek, izgatottan tervezgették, hogy ki milyen jelmezt fog majd viselni. Versenyeztek, hogy melyik gyerek jelmeze lesz a legjobb, legszebb.
A gyerekek szívesen vettek részt az ételek elkészítésében
A fiúk között sok volt a rendőr és a pókember
A farsang napján pörögtek, forogtak jelmezeikben. Mindannyian bemutatták és elmesélték, hogy kit, vagy mit alakítanak. Volt közöttük rendőr, hercegnő, cica, pókember, békakirály. Hosszan lehetne még sorolni a sok ötletes jelmezt, amit a gyerekek kitaláltak és a szülőkkel együtt elkészítettek, megvalósítottak. A jelmezes felvonulás után, a szülők által felajánlott (a járványügyi szabályokat betartva) süteményeket, és finom üdítőket fogyasztották el, ezzel is emelve az ünnepi hangulatot.
Az ünnepi falatozás után vidám zenére táncoltak, mulattak, énekeltek. Remek volt a hangulat, a gyerekek sokat nevettek, igazán jókedvű volt mindenki.
Ügyességi játékokban is megcsillogtatták tudásukat. Tartottunk lufi fújó versenyt is, amiben nagyon igyekeztek, egyeseknek sikerült felfújni a színes lufijukat is. A nap során, a lufival való játékot az udvaron tovább folytathatták. Összetartásuk megmutatkozott abban is, hogy egymásnak drukkoltak a székfoglaló játékban. Kitörő örömmel fogadták a perecevő versenyt is, ami a nap egyik fénypontja volt a gyermekek számára.
A farsangi délelőtt után fáradtan zuhantak az ágyaikba és aludtak uzsonnáig. Boldogan mesélték el szüleiknek a farsangi élményeiket.
Bakonyiné Fekete Klára óvodapedagógus